شما می توانید از طریق لینک زیر درخواست خود برای همکاری به عنوان منتور در شتابدهنده را ثبت کنید

ایده‌ای خلاقانه در ذهن دارید که پتانسیل رشد و تبدیل شدن به یک کسب و کار موفق را دارد؟ چه عواملی موفقیت شما را رقم خواهد زد؟ منتورینگ؛ چه نقشی در موفقیت یک استارتاپ دارد؟
فاکتورهای کلیدی بسیاری در رشد و ارتقا استارتاپ‌ها نقش دارند که با شناخت و به کارگیری آن‌ها می‌توان پله‌های ترقی را یکی پس از دیگری طی نمود. امروزه شتاب دهنده‌ها نقش بسیار مهمی در رشد و توسعه استارتاپ‌ها ایفا می‌کنند. شتاب‌دهنده‌ها یا مراکز حمایت‌ از‌ استارتاپ‌ها، با ارائه خدمات متنوع خود در فرآیند رشد و پایش کسب و کارهای نوپا نقش به سزایی ایفا می‌کنند. این مراکز با ارائه خدماتی چون فضای کاری تجهیز شده، آموزش، منتورشیپ و مشاوره کسب و کار، سرمایه‌گذاری و ارتباط با شبکه سرمایه‌گذاران، شرایط را جهت رشد استارتاپ‌ها فراهم می‌کنند.
شتاب‌دهنده فینیکس به عنوان حامی استارتاپ‌ها با ارائه خدمات تخصصی و متنوع خود، راه را برای شکوفایی و پیشرفت استارتاپ‌ها از مراحل اولیه رشد تا ارائه طرح تجاری ، ورود به بازار و توسعه بین‌الملل، هموار می‌کند. در این مقاله قصد داریم تا منتورینگ که یکی از مهم‌ترین خدمات شتاب دهنده فینیکس به شمار می‌آید را به شما معرفی کنیم. منتورینگ به چه معناست؟ و این فرآیند چگونه موجب رشد استارتاپ‌ها می‌شود؟ در ادامه با ما همراه شوید تا با منتورینگ و مفاهیم آن بیشتر آشنا شوید.

منتورینگ چیست؟

بدیهی است که هنگام راه‌اندازی کسب و کارتان به دنبال راه‌هایی باشید که شما را به موفقیت نزدیک‌تر کند. پس دانستن اینکه چه عواملی موجب قوی‌تر شدن کسب و کار شما می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد تا از موانع عبور کنید، بسیار حائز اهمیت است. منتورینگ یکی از همین عوامل محسوب می‌شود که قطعا تا به حال درباره اهمیت آن‌ها و نقش به سزایی که در رشد و شکل‌گیری استارتاپ‌ها دارند، مطالبی را شنیده‌اید. منتورینگ به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که یک منتور در جهت رفع مشکلات و چالش‌های یک استارتاپ‌ انجام می‌دهد. ارائه مدل کسب و کار کارآمد، جذب سرمایه، ایجاد مقیاس‌پذیری در کسب و کار، تبلیغات و معرفی محصول یا خدمات، شناسایی بهترین کانال‌های ارتباطی، و مهمتر از همه عدم تجربه کافی کارآفرینان در تیم سازی و مدیریت این چالش‌ها را می‌‌توان دلایل احتمالی عدم موفقیت بسیاری از استارتاپ‌ها دانست. اما همان‌طور که گفتیم کلید حل این چالش را می‌توان را در دستان متخصصان با تجربه و کارآزموده‌ای دید که موفقیت کارآفرینان را دغدغه خود می‌دانند و از پیشرفت آن‌ها لذت می‌برند.

منتورینگ چگونه به رشد کسب و کار کمک می‌کند؟

ایجاد تعاملی عمیق و بلند مدت؛ در این تعامل همیشه کسی وجود خواهد داشت که از شما حمایت کند و شما بتوانید به او اعتماد کنید. منتورها با ایجاد رابطه‌ای دو طرفه بر پایه اعتماد و حمایت، در بستری صمیمی و حرفه‌ای، کارآفرینان را از تجربیات خود بهره‌مند می‌کنند. تجربیاتی گرانبها که در هیچ کتابی به اشتراک گذاشته نشده است.
گفتن حقیقت؛یک منتور حقیقت را می‌گوید و تمام کم و کاستی‌ها را بیان می‌کند. او به کارآفرینان کمک می‌کند تا عیب‌ها و مشکلات کارشان را ببینند و بتوانند به موقع در جهت برطرف کردن آن‌ها گام بردارند. یک منتور واقعی آنچه دیگران نمی‌توانند ببینند، می‌بیند و کارآفرینان را در مسیری درست راهنمایی می‌کند.
راهنمایی‌های الهام‌بخش؛ منتورها مسیری که شما در آن قرار دارید را بارها طی کرده‌اند و شناختی کامل نسبت به آن دارند و می‌توانند با راهنمایی‌های الهام بخش خود استارتاپ‌ها را در مسیر درست قرار دهند. اما این به معنای تصمیم‌گیری برای استارتاپ‌ها نیست. کارآفرینان خود موظفند تا بر اساس الهامی که ازین راهنمایی‌ها دریافت می‌کنند ، با تلاشی مستمر سعی بر پیدا کردن مسیر درست ‌کنند. یک منتور در تمام شرایط تنها می‌تواند راهنمایی آگاه و پشتیبانی دلسوز باشد و تصمیم‌گیری‌های نهایی به عهده خود کارآفرینان می‌باشد.

به چالش کشیده شدن؛ یکی دیگر از مزایای منتورینگ این است که شما شخصی را خواهید داشت که ایده‌ها و رویکردهای شما را به چالش می‌کشد و موجب رشد شما می‌شود. این روند موجب می‌شود کارآفرینان پا را از محدودیت‌ها فراتر گذاشته و چشم‌انداز جدیدتری نسبت به کسب وکار خود داشته باشند. منتور خوب کسی است که با شما صادق است،شما را به چالش می‌کشد و کمک می‌کند تا ایده خود را از دیدگاهی گسترده‌تر بررسی کنید و ببینید آیا واقعا همه‌چیز خوب است و همان‌طور که باید پیش می‌رود؟
کمک به افزایش مهارت‌ها؛ بدیهی است که اداره یک استارتاپ به مهارت‌های زیادی نیاز دارد. ایجاد مدل کسب و کار کارآمد، مدیریت تیم، شناخت بازار، شبکه سازی و ایجاد ارتباطات گسترده، نحوه جذب سرمایه و غیره.. همه مواردی هستند که برای پیاده‌سازی مناسب، نیاز به اطلاعات و مهارت‌های کافی دارند. منتورها با داشتن سال‌ها تجربه، ابزار و دانش خود را با تمرکز بر روی نیازهای تیم‌ها به کار می‌گیرند و در تمام مسیر و شرایط دشوار کارآفرینان را یاری می‌کنند و موجب رشد آن‌ها می‌شوند.

شبکه سازی و ایجاد روابط گسترده؛ منتورها طی سال‌ها کار و کسب تجربه، شبکه‌های ارتباطی قوی و گسترده‌ای از متخصصان، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان دارند و می‌توانند فرصت‌های گسترش روابط و شبکه‌سازی را برای تیم‌ها فراهم کنند. یک منتور به شما کمک می‌کند تا بتوانید یک سرمایه‌گذار جدید، یک عضو جدید و یا حتی یک منتور دیگر پیدا کنید!گفتن حقیقت؛یک منتور حقیقت را می‌گوید و تمام کم و کاستی‌ها را بیان می‌کند. او به کارآفرینان کمک می‌کند تا عیب‌ها و مشکلات کارشان را ببینند و بتوانند به موقع در جهت برطرف کردن آن‌ها گام بردارند. یک منتور واقعی آنچه دیگران نمی‌توانند ببینند، می‌بیند و کارآفرینان را در مسیری درست راهنمایی می‌کند.
راهنمایی‌های الهام‌بخش؛ منتورها مسیری که شما در آن قرار دارید را بارها طی کرده‌اند و شناختی کامل نسبت به آن دارند و می‌توانند با راهنمایی‌های الهام بخش خود استارتاپ‌ها را در مسیر درست قرار دهند. اما این به معنای تصمیم‌گیری برای استارتاپ‌ها نیست. کارآفرینان خود موظفند تا بر اساس الهامی که ازین راهنمایی‌ها دریافت می‌کنند ، با تلاشی مستمر سعی بر پیدا کردن مسیر درست ‌کنند. یک منتور در تمام شرایط تنها می‌تواند راهنمایی آگاه و پشتیبانی دلسوز باشد و تصمیم‌گیری‌های نهایی به عهده خود کارآفرینان می‌باشد.

استارتاپ استودیو

انواع منتورینگ

چند منتوری: بعضی افراد تمایل دارند تا از تخصص و دانش چندین منتور در کسب و کار خود بهره‌مند شوند. استفاده از دانش و تخصص چند نفر موجب می‌شود تا دیدی وسیع‌تر نسبت به همه‌چیز پیدا کنیم، بیشتر یاد بگیریم و سریع‌تر پیشرفت کنیم.

منتور تخصصی: هنگامی که یک منتور تنها در یک زمینه خاص متخصص است و با توجه به دانشی که در آن زمینه دارد به شما مشاوره می‌دهد.

منتور صنعت خاص: منتوری که دانش و تخصص بیشتری در یک صنعت خاص دارد. این امر موجب می‌شود تا منتور بتواند دید کامل‌تری نسبت به همه چیز داشته باشد، درست وغلط همه‌چیز را بهتر تشخیص ‌دهد و در نتیجه توانایی ارائه راه‌کارهای کاربردی‌تری نیز داشته باشد.

منتورینگ درون سازمانی: بهره‌مندی از یک منتور درون سازمانی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. زیرا موجب می‌شود تا بین افراد و بخش‌های مختلف یک شرکت ارتباطی سازمان یافته‌تر شکل بگیرد، که این موضوع ثبات و رشد یک سازمان را به ارمغان می‌آورد.

منتورینگ نظارتی: منتور نظارتی همان‌طور که از اسمش پیداست مانند یک ناظر، منتی را زیر نظر می‌گیرد را اطمینان حاصل کند همه چیز در مسیر درست خود پیش می‌رود.

منتورینگ موقعیت-محور: در این نوع از منتورینگ، منتور در موقعیت‌های مشخصی با فواصل زمانی کوتاه، تجربیات خود را در اختیار منتی قرار می‌دهد تا آن‌ها بتوانند این تجارب ارزشمند را در کسب وکار خود به کار گیرند.

خدمات منتورینگ فینیکس

 • بهره‌‌مندی از مهارت‌ها، دانش و تجربیات کاری و قرار دادن آن‌ها در اختیار دیگران همانند معلمی دلسوز؛
 • فردی با برنامه‌ریزی‌های دقیق که همیشه مطابق با علم روز عمل می‌کند؛
 • فردی با صداقت و توانا در ایجاد فضایی قابل اعتماد؛
 • الگویی مناسب در زمینه کسب و کار و زمینه‌های اخلاقی؛
 • از کمک به رشد کارآفرینان لذت می‌برد؛
 • شهرت و اعتبار خوبی برای تیم‌ها به ارمغان می‌‌آورد؛
 • روابط قوی و ارتباطات گسترده دارد؛
 • مشاوره و اجرای استراتژی‌های لازم در کسب و کار؛
 • ایجاد انگیزه در شرایط سخت؛
 • کمک به تعیین اهداف؛
 • شناسایی منابع؛
 • کمک به تیم‌ها برای مدیریت بهتر کسب و کار؛
 • آگاهی نسبت به بازار

منتورینگ تخصصی، خدمت ارزشمند شتابدهنده فینیکس

در این مقاله سعی کردیم نکاتی کلیدی و مهم را درباره فرآیند منتورینگ و نحوه عملکرد آن‌ها در اختیارتان قرار دهیم.با توجه به این مقاله متوجه شدیم با توجه به آینده نامعلوم استارتاپ و بازار پر رقابت کسب‌وکار منتور از جایگاه با اهمیتی برخوردار است.تیم منتورینگ شتابدهنده فینیکس متشکل از اساتید برجسته داخلی و خارجی، مدیران مجرب و صنعتگران متخصص در مسیر رشد شما و کسب‌و‌کارتان را همراهی می‌کند.جهت بررسی فرم درخواست منتورینگ پر و همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 91007733-021 تماس حاصل فرمایید.

اسکرول به بالا