منتورینگ

بدیهی است که هنگام راه‌اندازی کسب و کارتان به دنبال راه‌هایی باشید که شما را به موفقیت نزدیک‌تر کند. پس دانستن اینکه چه عواملی موجب قوی‌تر شدن کسب و کار شما می‌شود و به شما این امکان را می‌دهد تا از موانع عبور کنید، بسیار حائز اهمیت است. منتورینگ یکی از همین عوامل محسوب می‌شود که قطعا تا به حال درباره اهمیت آن‌ها و نقش به سزایی که در رشد و شکل‌گیری استارتاپ‌ها دارند، مطالبی را شنیده‌اید.

منتورینگ چیست؟

منتورینگ به مجموعه فعالیت‌هایی گفته می‌شود که یک منتور در جهت رفع مشکلات و چالش‌های یک استارتاپ‌ انجام می‌دهد. ارائه مدل کسب و کار کارآمد، جذب سرمایه، ایجاد مقیاس‌پذیری در کسب و کار، تبلیغات و معرفی محصول یا خدمات، شناسایی بهترین کانال‌های ارتباطی، و مهمتر از همه عدم تجربه کافی کارآفرینان در تیم سازی و مدیریت این چالش‌ها را می‌‌توان دلایل احتمالی عدم موفقیت بسیاری از استارتاپ‌ها دانست. اما همان‌طور که گفتیم کلید حل این چالش را می‌توان را در دستان متخصصان با تجربه و کارآزموده‌ای دید که موفقیت کارآفرینان را دغدغه خود می‌دانند و از پیشرفت آن‌ها لذت می‌برند.

منتورینگ چگونه به رشد کسب و کار کمک می‌کند؟

طبق آمار اکثریت استارتاپ‌هایی که از حمایت یک منتور بهره برده‌اند، تاکید کرده‌اند که منتورینگ از ابزارهای اساسی رسیدن به موفقیت است. اما چرا دریافت منتورینگ به رشد کسب و کارها کمک می‌کند و یک استارتاپ به آن نیاز دارد؟ کارآفرینان چه منافعی از فرآیند منتورینگ دریافت می‌کنند؟ 

ایجاد تعاملی عمیق و بلند مدت؛ در این تعامل همیشه کسی وجود خواهد داشت که از شما حمایت کند و شما بتوانید به او اعتماد کنید. منتورها با ایجاد رابطه‌ای دو طرفه بر پایه اعتماد و حمایت، در بستری صمیمی و حرفه‌ای، کارآفرینان را از تجربیات خود بهره‌مند می‌کنند. تجربیاتی گرانبها که در هیچ کتابی به اشتراک گذاشته نشده است.

گفتن حقیقت؛یک منتور حقیقت را می‌گوید و تمام کم و کاستی‌ها را بیان می‌کند. او به کارآفرینان کمک می‌کند تا عیب‌ها و مشکلات کارشان را ببینند و بتوانند به موقع در جهت برطرف کردن آن‌ها گام بردارند. یک منتور واقعی آنچه دیگران نمی‌توانند ببینند، می‌بیند و کارآفرینان را در مسیری درست راهنمایی می‌کند.

راهنمایی‌های الهام‌بخش؛ منتورها مسیری که شما در آن قرار دارید را بارها طی کرده‌اند و شناختی کامل نسبت به آن دارند و می‌توانند با راهنمایی‌های الهام بخش خود استارتاپ‌ها را در مسیر درست قرار دهند. اما این به معنای تصمیم‌گیری برای استارتاپ‌ها نیست. کارآفرینان خود موظفند تا بر اساس الهامی که ازین راهنمایی‌ها دریافت می‌کنند ، با تلاشی مستمر سعی بر پیدا کردن مسیر درست ‌کنند.  یک منتور در تمام شرایط تنها می‌تواند راهنمایی آگاه و پشتیبانی دلسوز باشد و تصمیم‌گیری‌های نهایی به عهده خود کارآفرینان می‌باشد.

به چالش کشیده شدن؛ یکی دیگر از مزایای منتورینگ این است که شما شخصی را خواهید داشت که ایده‌ها و رویکردهای شما را به چالش می‌کشد و موجب رشد شما می‌شود. این روند موجب می‌شود کارآفرینان پا را از محدودیت‌ها فراتر گذاشته و چشم‌انداز جدیدتری نسبت به کسب وکار خود داشته باشند. منتور خوب کسی است که با شما صادق است،شما را به چالش می‌کشد و کمک می‌کند تا ایده خود را از دیدگاهی گسترده‌تر بررسی کنید و ببینید آیا واقعا همه‌چیز خوب است و همان‌طور که باید پیش می‌رود؟

کمک به افزایش مهارت‌ها؛ بدیهی است که اداره یک استارتاپ به مهارت‌های زیادی نیاز دارد. ایجاد مدل کسب و کار کارآمد، مدیریت تیم، شناخت بازار، شبکه سازی و ایجاد ارتباطات گسترده، نحوه جذب سرمایه و غیره.. همه مواردی هستند که برای پیاده‌سازی مناسب، نیاز به اطلاعات و مهارت‌های کافی دارند. منتورها با داشتن سال‌ها تجربه، ابزار و دانش خود را با تمرکز بر روی نیازهای تیم‌ها به کار می‌گیرند و در تمام مسیر و شرایط دشوار کارآفرینان را یاری می‌کنند و موجب رشد آن‌ها می‌شوند.

شبکه سازی و ایجاد روابط گسترده؛ منتورها طی سال‌ها کار و کسب تجربه، شبکه‌های ارتباطی قوی و گسترده‌ای از متخصصان، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان دارند و می‌توانند فرصت‌های گسترش روابط و شبکه‌سازی را برای تیم‌ها فراهم کنند. یک منتور به شما کمک می‌کند تا بتوانید یک سرمایه‌گذار جدید، یک عضو جدید و یا حتی یک منتور دیگر پیدا کنید!

امکان صرفه جویی در زمان و هزینه؛ با دریافت کمک و استفاده از تجربیات یک منتور خوب و قابل اعتماد، می‌توان در زمان، انرژی و هزینه‌های خود صرفه‌جویی کرد. به این دلیل که دیگر نیازی نیست تا با آزمون و خطا از تجربیات خود یاد بگیریم و وقت و هزینه بیشتری صرف کنیم.

تیم منتورینگ فینیکس به عنوان یک چراغ راهنما مسیر را برای استارتاپ ها هموارتر می‏کنند

در راه رسیدن یک ایده تا تبدیل به یک کسب و کار سودده چالش های زیادی ممکن است برای استارتاپ به وجود آید.منتورها به عنوان یک چراغ راهنما مسیر را برای استارتاپ ها هموارتر می‏کنند.شتابدهنده فینیکس با بهرمندی از منتورهای متخصص و باتجربه در این مسیر گام به گام در کنار استارتاپ هاست و آن ها را حمایت و راهنمایی میکند.در ادامه برخی از ویژگی و خدمات منتورها اشاره میکنیم:

ü     بهره‌‌مندی از مهارت‌ها، دانش و تجربیات کاری و قرار دادن آن‌ها در اختیار دیگران همانند معلمی دلسوز؛

ü     فردی با برنامه‌ریزی‌های دقیق که همیشه مطابق با علم روز عمل می‌کند؛

ü     فردی با صداقت و توانا در ایجاد فضایی قابل اعتماد؛

ü     الگویی مناسب در زمینه کسب و کار و زمینه‌های اخلاقی؛

ü     از کمک به رشد کارآفرینان لذت می‌برد؛

ü     شهرت و اعتبار خوبی برای تیم‌ها به ارمغان می‌‌آورد؛

ü     روابط قوی و ارتباطات گسترده دارد؛

ü     مشاوره و اجرای استراتژی‌های لازم در کسب و کار؛

ü     ایجاد انگیزه در شرایط سخت؛

ü     کمک به تعیین اهداف؛

ü     شناسایی منابع؛

ü     کمک به تیم‌ها برای مدیریت بهتر کسب و کار؛

ü     آگاهی نسبت به بازار 

پیمایش به بالا